Rozhovor s Míšou Laversovou: 
vedla Veronika Švecová

Pondělní večerní čas od 18:15 je od září zasvěcen lekcím jógy a meditace s Míšou Laversovou. Míša je inspirativní učitelkou jógy a překladatelkou (mimo jiné i knihy Jóga- Umění pozornosti. Rády bychom Míšu, její práci a vztah k józe představily v následujícím rozhovoru:

1.) Jaký stojí příběh za rozhodnutím věnovat se józe?

 Dělala jsem nejrůznější sporty, nejvíc asi squash, cyklistiku jako průvodkyně ve Francii, brusle, plavání, běh a pak mě jednou v posilovně kamarádka vzala na lekci Míši Svatošové, která tam tehdy ještě působila. To, jak jsem se cítila po józe se nedalo s žádným fyzickým cvičením srovnat. Tělu i duši jóga velmi prospívala a její přesah směrem k bližšímu poznávání sebe sama, nadčasovému, hlubokému poznávání, mě také neodradil. :)

2.) V čem se podle Tebe ukazuje důležitost jógy pro každodenní život?

 

Právě v tom, že přesahuje (v tradičním pojetí drtivě) fyzické cvičení a její nedílnou součástí je meditace. Fyzická jóga nás spojuje s tělem, od kterého býváme často velmi vzdáleni, i když je nám důležitým portálem do říše hlubšímu poznání. Vnitřní praxe a práce s dechem nesmírně prakticky umožňují pracovat elegantně s těžkými situacemi a emocemi. Když se lépe poznáme, můžeme lépe rozlišit kdy a jak reagovat nebo naopak nereagovat abychom se o kousek přiblížili harmonii. A to vše bez pomůcek, bez speciálního oblečení, výbavy a „zadarmo“. Život plyne někdy zvolna a někdy zprudka, nepředvídatelnými meandry i peřejemi, ale s jógou máš pocit, že máš k dispozici i loď a pádla a krabičku poslední záchrany. :)

Pokud se díky józe můžeme naučit jen o maličko lépe naslouchat sobě a svému okolí, je v každodenním životě víc než důležitá. 

3.) Velkým vkladem do jógového světa byl i tvůj překlad knihy Jóga - Umění pozornosti Eleny Browerové. V čem tě práce Eleny ovlivnila a jaká je učitelka?

 

Elena mi v mozaice toho, co jsem vnímala jako jógu, doplnila chybějící střípek, něco, co mi scházelo mezi učiteli, které jsem do té doby poznala. Poprvé jsem ji viděla ve videu na youtube, když jsem hledala jednu písničku od Damiena Rice. Ve videu cvičí se svým tehdy ještě malým synem na pláži, on po ní různě šplhá a sype jí písek do vlasů. Video v kombinaci s písní mě něčím ve mě zůstávalo, zjistila jsem si, kdo ta Elena vlastně je, že je to v USA i ve světě velice známá učitelka jógy, začala jsem ji sledovat, později jsme se spojily i v coachingu a spolupracovaly na malých citátech, pro které jsme jí vytvářela grafiku. Jakmile vyšlo Umění pozornosti bylo mi jasné, že tuhle knihu musím přeložit a musí vyjít i tady. Do té doby jsem tu neviděla knihu o józe, která by byla zároveň autentická, vysoce estetická, praktická, krásná a tak trochu kouzelná. Moc doufám, že se nám podaří přeložit a vydat i její novou knihu Practice.You - překrásný akvarelový deník, sbírku sebereflexí, které si píše každý sám za sebe, prostřednictvím kterého se můžeme poznávat a přibližovat tomu, na čem nejvíc záleží a co je skutečné a často pozapomenuté.

Elena má v sobě jak poetično a autenticitu, tak hravost a neústupnost, je-li třeba. Mimo jiné také lehkost, typickou pro hodně lidí ze „západu“ nebo USA, kterou tu často postrádáme, které se možná někde nadechneme, ale pak na ni zas pozapomeneme, a která občas není na škodu.

Hodně toho, co znám od Eleny vnímám i na lekcích Lucky Konigové a Lenky Nezvalové a jsem moc ráda a vděčná, že trochu hravé lehkosti máme i tady, v naší kotlině.

4.) V novém roce se bude otevírat v Akashe tvůj nový kurz. Co bude jeho tématem a pro koho budou lekce určeny?

To mě moc těší a moc se těším. :) Zatím je jistá jediná věc: budeme mít méně témat, než v probíhajícím podzimně-zimním běhu, protože se témata stejně prolínají a překrývají. Před nějakou dobou mi cinklo v hlavě, že by tématem mohlo být zrovna to naslouchání, že to bohatě stačí. Naslouchat sobě, svému tělu, svým potřebám, rozlišovat v tom, co slyšíme, co je skutečně důležité, a užívat si, že díky našemu bystrému sluchu nám pozorně a s radostí naslouchají i ostatní.