Jakub povede v Akashe dva workshopy: 

Workshopy jsou vhodné pro kohokoliv, kdo se nebojí neznáma.  Workshopy budou nabízet různorodý kinetický materiál, v prosinci můžete přijít bez toho, aby jste se účastnili říjnového workshopu. 

Rozhovor s Jakubem Zemanem: 
vedla Veronika Švecová

V posledních pár letech jsem o Jakubovi slýchávala a nepřímo narážela na jeho práci. Nejvíce mě však zaujalo vyprávění jednoho mého skvělého kamaráda a středečního studenta, který chodil na Jakubovy pohybové dýchánky (díky Radku!). Bylo mi jasné, že tento člověk má talent, a to nejenom ve smyslu provádět uhrančivě estetické věci, ale pohybu rozumí, cítí ho a dokáže ho objevovat v druhých. Těším se moc na skok do neznáma v Akashe. 

1.) Ahoj Jakube, tvůj chystaný workshop v Akashe bude vycházet z konceptu "Fighting Monkey". Mohl by jsi ho prosím stručně představit?

Moji učitelé Linda Kapetanea a Jozef Fruček vytvořili Fighting Monkey jako platformu pro zkoumání, jakým způsobem se rozvíjet coby lidské bytosti a jak si udržet zápal pro objevování a lásku k životu. Studovat, jakým způsobem naše kompozice a fyziologie souvisí s našim chováním, emocemi, myšlením a pamětí. Pomocí vytváření rozličných pohybových situací hledáme cesty, jak vytvořit z tréninku podpůrný systém pro náš každodenní život, případně kteroukoliv specifickou oblast, v níž chceme vyniknout. Snažíme se neuzavřít se v striktně definované struktuře. Díky tomu můžeme neustále testovat naše znalosti a schopnost najít řešení v překvapivých situacích. 

2.) V poslední době mnoho pohybových technik včetně "Fighting Monkey" zdůrazňuje důležitost "neznáma", ve smyslu otevření se různorodosti a překvapení. Osobně pociťuji, že v jógovém cvičení (ale i obecně : ) je důležité opouštět příjemné a zdařile vyježděné brázdy. Jak osobně pracuješ s tímto tématem v pohybové praxi?

 

Jsme velice dobří, když přijde na to, ptát se na věci, jež neznáme, ale moc nám nejde ptát se na to, co si myslíme, že již známe. Neznámo je přitom největší jistota ve světě kolem nás, protože všechny naše snahy popsat svět mají svá omezení. Není vždy nutné předem vědět, co se bude dít. V zásadě to ani nejde. Teprve když nabydeme nějaké zkušenosti, můžeme na ní začít stavět naši snahu něčemu porozumět. Proto v naší praxi testujeme. Testujeme, jaké jsou naše limity, třeba v mobilitě, schopnosti udržet si v těle vnitřní integritu, koordinovaně se pohybovat... A děláme to takovým způsobem, abychom přitom prožili co možná nejvyšší míru překvapení a nepravidelnosti... To nám pomáhá nejen zjistit, na co bychom se měli zaměřit, abychom dokázali lépe fungovat v chaotickém prostředí všude kolem nás, ale zároveň to podporuje přizpůsobivost.        

3.) Tvůj workshop je takovým externím vkladem do jógového světa (minimálně do toho akášího), jak vidíš toto spojení jógy a tvých pohybových technik?

 

Ať už je zdrojem inspirace pro rozvoj naší pohybové praxe jakýkoliv systém či přístup, vždy se jedná o pomůcku ve snaze porozumět vzájemným vztahům jednotlivých částí našeho organismu a také vztahům našeho organismu a okolního světa. V ideálním případě nám takový přístup pomáhá vytvořit předpoklady pro dobrodružnou cestu za objevováním principů, které leží za jeho hranicemi. Protože způsob myšlení je důležitější než konkrétní nástroje. Každý máme svůj domov. Pro vás je jím jóga. Odtamtud je však třeba navštívit i jiná místa, protože žádný systém není dokonalý, a budeme-li pořád stejní, ztratíme schopnost se přizpůsobovat. Pokud jsme ale dost pozorní, dokážeme dohlédnout limity a potenciální problémy naší praxe a vhodně je doplnit jinde. Já bych Vám rád naznačil, jak je to možné dělat, a přidal do vaší výbavy pár vhodných nástrojů.