Nejde o to, co dělám na podložce...

rozhovor s Jacobem Handwerkerem vedla Alice Červinková

 

Jacob pochází ze Spojených států, kam se pravidelně vrací ze svých četných cest a pomáhá vést aštangové centrum AshtangaLanka na Srí Lance. Poslední dobou se pravidelně vrací do Prahy učit akrojógové workshopy. Na jednom z nich jsem ho také poznala. Líbil se mi jeho styl učení, oceňovala jsem, jak uvolněnou a zároveň soustředěnou atmosféru dokáže vytvořit. Po workshopu jsme se dali do řeči a zjistili, že se oba věnujeme aštanga józe. A někdy v tu chvíli začal klíčit nápad uspořádat v Praze letní soustředění, které by kombinovalo oba směry jógy, kterými se Jacob zabývá – akrojógu a aštangu. Postavit program bylo zábavné, ale zároveň také celkem náročné, měnili jsme ho snad pětkrát. Chtěli jsme ho co nejlépe vyladit a nabídnout opravdu jedinečný zážitek soustředěné praxe. Vždyť to jsou často ty chvíle – když si na něco uděláme opravdu čas – které nás posouvají, a ze kterých můžeme ještě dlouho čerpat v každodenním životě i jógové praxi. Vedli jsme spolu krátký rozhovor, ve kterém se můžete dozvědět víc o tom, co Jacoba inspiruje, jak jógu chápe, jak ji žije a jak mu pomáhá být lepším člověkem.

 

 

Můžeš mi popsat svou cestu k józe?

S jógou jsem začal asi před deseti lety. Vlastně jsem byl už od dětství vystaven různým alternativním přístupům a věcem. Můj otec se věnoval od poloviny osmdesátých let taiči a také šiatsu a máma příležitostně navštěvovala lekce jógy. Když mi bylo pět, rodiče mě na několik měsíců zapsali na dětskou jógu. Ale bylo to o hodně později, když jsem začal tyto věci objevovat sám pro sebe (usmívá se). Když mi bylo dvacet šest let, začal jsem navštěvovat různé lekce jógy. Nejdřív hatha jógu a asi dva roky jsem nepravidelně chodil na různé lekce jógy. Bylo to fajn, ale žádná mě skutečně nezaujala. Až jsem navštívil svou první lekci mysore.

 

Jak k tomu došlo?

Pozvala mě kamarádka, jednou mi řekla: „pojď vyzkoušet tuhle lekci, bude se ti líbit“. V roce 2005 jsem tedy navštívil svou první lekci mysore a už nebyla cesta zpátky (úsměv). Cítil jsem, že to je ono! Jsem v pohybu, dýchám při tom a učitel prochází místností a pomáhá studentům spíše než by mluvil z přední části místnosti, jak bývá jinak zvykem. V lekcích mysore je o tolik víc interakce mezi studenty a učitelem. Považuji to za skvělý způsob jak se učit nové věci a jak jógu předávat dál. Každý člověk je jedinečný, v praxi se vypořádává se svými konkrétními osobními věcmi. V lekcích mysore se otevírá možnost učit individuálně a zároveň v prostředí skupiny, která dodává energii. Je to magické. Od roku 2005 je aštanga praktikovaná mysore stylem mou praxí. Mám to opravdu rád a změnilo mi to život v mnoha ohledech.

 

 

Studuješ aštangu s Kathy Cooper a nyní s ní také více spolupracuješ. Byla tvou první učitelkou aštangy?

Svou první zkušenost s aštangou jsem získal v Oregonu, v Portlandu. Praktikoval jsem několik let než jsem potkal Kathy Cooper v centru AshtangaLanka na Sri Lance. Kathy praktikuje od roku 1976 a je jednou z prvních studentek tohoto směru jógy vůbec. Učila se u Nancy Gilgoff a Davida Williamse v Maui na Havaji. Posledních šest let pomáhám Kathy provozovat aštangové centrum AshtangaLanka a také jí asistuji v lekcích mysore.

 

 

Můžeš mi říct něco víc o tom, jaký je Kathy přístup k ashtanze? A v čem tě inspirovala pro tvou vlastní praxi a učení jógy?

Kathy se při výuce zaměřuje na dech, bandhy a správné nastavení pozic. Zdůrazňuje, že aštanga je meditací v pohybu, umožňuje nám napojit se na naši vnitřní energii. Učíme se zjemňovat a také nechat věci odejít.

Není možné někoho tlačit aby se otevřel – chce to trpělivost a vytrvalost a také láskyplnou péči vůči sobě sama. Aštanga dokáže vytvořit velké množství ohnivé energie a horka, které může být očišťující. Kathy mě naučila jak dýchat a rozproudit energii v těle tak, aby to bylo bezpečné a podporující.

 

Řekl si, že ti praxe aštangy změnila život – co jsi tedy nechal za sebou a co nového vstoupilo do tvého života? Jinými slovy, co dělá ten největší rozdíl?

Jógová praxe mi pomohla na všech úrovních. Fyzicky se cítím silnější, pružnější a hlavně mám lepší rovnováhu a koordinaci. Na emoční a duchovní rovině bych ji připodobnil ke ždímání ručníku – praxe mi pomáhá být klidnější a cítím se víc ukotvený. Když cvičím jsem obvykle schopný nechat „projít a odejít“ věci, které ulpívají v mém emočním těle nebo mysli. Ať je to jakkoliv, po praxi se cítím o mnoho lépe.

Nejdůležitější v jógové praxi je důslednost. Cvičit aspoň trochu každý den je lepší než jednou za čas. Pravidelná praxe aštangy může podnítit hlubší úrovně transformace tím, že pomáhá vynést na světlo zasuté latentní problémy a záležitosti a následně je odstranit. Praxe je cesta na celý život.

 

Není pochyb, že aštanga jóga tvoří komunitu (nebo možná lépe různé komunity) a ze společné praxe může vzejít hodně dobré a silné energii. Ale ve srovnání s akrojógou je to spíše individuální praxe. Nicméně není výjimečné, že se učitelé ashtangy (např. Boris Georgiev, Andrew Eppler atd.) věnují také akrojóze. Jak ty sám rozumíš spojení těchto dvou druhů jógy? V čem konkrétně je pro tebe zajímavé?

Myslím, že se tyto dvě praxe perfektně doplňují. Má ashtangová praxe je čas, kdy se vydávám k sobě. Mám svou praxi rád a pokračuju v ní, protože má kladný vliv na můj každodenní život. Nejde o to, co dělám na podložce, ale spíše o to, jak mi má praxe pomáhá být spokojenějším a lepším člověkem. Věřím, že čím více jsme napojeni sami na sebe, tím snadněji se můžeme spojit s ostatními. Akrojóga je zase o společenství a společné práci. Je až magické sledovat jak rychle se na akrojógových workshopech “lámou ledy” mezi lidmi. Když lidé spolupracují a důvěřují si, mohou se propojit.

 

Ve čtvrtek (10.7.) začíná v Akashe Letní jógové soustředění, během pěti dnů se uskuteční několik workshopů a vždy ráno proběhne aštangová lekce ve stylu mysore. Bude to dost hutné – v čem podle tebe spočívají hlavní výhody takto soustředěné praxe?

Užitek ze soustředění se může projevit na mnoha úrovních. Z fyzického pohledu jak aštanga tak akrojóga pomáhají budovat sílu, rovnováhu, pružnost a koordinaci. Účast na takovém semináři je velmi energizující, umožní nám také poznat nové lidi a možná si i vytvořit nové přátele. Člověk často zjistí, že dokáže věci, o kterých si myslel, že jsou úplně nemožné. A navíc je u toho všeho hodně zábavy.

 

 

Rozhovor vznikl v Praze v červnu 2014.